2020 NECC Softball Schedule

Date Away Home Status Links
February
Wed. 26 Bay Path 10 Northern Vermont-Lyndon 2 Final - 5 innings
  @ Adirondack Sports Complex, Queensbury, NY
  Bay Path 12 Northern Vermont-Lyndon 4 Final - 5 innings
  @ Adirondack Sports Complex, Queensbury, NY
Fri. 28 Capital 2 Eastern Nazarene 4 Final
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
  Eastern Nazarene 5 Cabrini 6 Final
  PFX Spring Games @ Clermont, Fla.
Sat. 29 Cabrini   Mitchell   10:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  New England Col.   St. Joseph's (Brkln)   10:00 AM
  The Spring Games @ Clermont, Fla.
  Cabrini   New England Col.   12:15 PM
  @ Clermont, FL
  Mitchell   Franklin   12:15 PM
  The Spring Games @ Clermont, Fla. - Legends Way
  Eastern Nazarene   York (Pa.)   12:30 PM
  @ Clermont, Fla.
  Franklin   Eastern Nazarene   2:30 PM
  The Spring Games @ Clermont, Fla. - Legends Way
 
March
Sun. 1 Northland   New England Col.   10:00 AM
  @ Clermont, FL
  Mitchell   Rosemont   10:15 AM
  @ Clermont, Fla.
  Adrian   New England Col.   12:15 PM
  @ Clermont, Fla.
  Saint Joseph's (Me.)   Eastern Nazarene   2:45 PM
  Legends Field #3 @ THE Spring Games - Clermont, Fla.
  Alvernia   Mitchell   2:45 PM
  @ Clermont, Fla.
  Eastern Nazarene   John Carroll   5:00 PM
  PFX Spring Games @ at Clermont, Fla.
Tue. 3 New England Col.   Elizabethtown   10:15 AM
  @ Clermont, Fla.
  New England Col.   Bridgewater (Va.)   12:30 PM
  @ Kissimmee, Fla.
  Trine   Eastern Nazarene   2:30 PM
  PFX Spring Games @ at Clermont, Fla.
  Mitchell   Concordia-M'head   2:45 PM
  Hancock Recreational Complex @ Clermont, Fla.
  Concordia-M'head   Eastern Nazarene   4:45 PM
  Hancock Recreational Complex @ Clermont, Fla.
  Mitchell   Rose-Hulman   5:00 PM
  @ Clermont, Fla.
Wed. 4 Eastern Nazarene   Saint Benedict   10:00 AM
  The Spring Games @ Clermont, Fla.
  John Jay   Mitchell   10:15 AM
  @ Clermont, Fla.
  Eastern Nazarene   Moravian   12:15 PM
  @ Clermont, Fla.
  Mitchell   Saint Joseph's (Me.)   12:15 PM
  Hancock Field #2 @ THE Spring Games - Clermont, Fla.
  New England Col.   Johnson & Wales (RI)   12:30 PM
  @ Clermont, Fla.
  New England Col.   Neumann   2:30 PM
  @ Clermont, FL
Thu. 5 Loras   Eastern Nazarene   10:15 AM
  PFX Spring Games @ at Clermont, Fla.
  Eastern Nazarene   Adrian   12:30 PM
  PFX Spring Games @ at Clermont, Fla.
Fri. 6 John Jay   New England Col.   10:15 AM
  @ Clermont, FL
  Misericordia   New England Col.   12:00 PM
  @ Clermont, FL
Sat. 7 Elms   Albion   9:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex; Fort Myers, Fla.
  Ursinus   Becker   9:00 AM
  Hancock Complex Field 3 @ Clermont, Fla.
  North Central (Ill.)   Elms   11:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex; Fort Myers, FL
  Becker   Montclair St.   11:15 AM
  Hancock Complex Field 1 @ Clermont, Fla.
  New England Col.   Westfield St.   11:15 AM
  @ Legends Way 1, Clermont, Fla.
  Westfield St.   New England Col.   1:30 PM
  @ Legends Way 1, Clermont, Fla.
  Wheaton (Mass.)   Lesley   4:00 PM
  The Spring Games @ Legends Way 3
  Lesley   Mass.-Dartmouth   6:15 PM
  The Spring Games @ Legends Way 1
Sun. 8 Elms   Anna Maria   9:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex; Ft. Myers, FL
  Lesley   Emmanuel (Mass.)   9:15 AM
  The Spring Games @ Legends Way 4
  Plymouth St.   Becker   10:00 AM
  Sleepy Hollow Sports Complex - Field 2 @ Leesburg, Fla.
  Rochester Inst.   Elms   11:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex; Ft. Myers, FL
  Becker   North Park   12:15 PM
  Sleepy Hollow Sports Complex - Field 1 @ Leesburg, Fla.
  Husson   Lesley   1:45 PM
  The Spring Games @ Legends Way 5
Mon. 9 Becker   Wheaton (Ill.)   9:15 AM
  Hancock Complex Field 4 @ Clermont, Fla.
  Carthage   Becker   11:30 AM
  Hancock Complex Field 3 @ Clermont, Fla.
  Dean   Penn St.-Harrisburg   2:30 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Dean   La Roche   4:30 PM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ CP Field 2
Tue. 10 Becker   Belhaven   9:00 AM
  Legends Way - Field 3 @ Clermont, Fla.
  Elms   SUNY Canton   9:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex; Ft. Myers, FL
  Elms   Wilmington (Ohio)   11:00 AM
  @ CenturyLink Sports Complex; Ft. Myers, FL
  Dominican (Ill.)   Becker   11:15 AM
  Legends Way - Field 3 @ Clermont, Fla.
  Dean   Clarks Summit   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Bates   Lesley   4:00 PM
  The Spring Games @ Hancock 1
  Dean   Cazenovia   5:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Haverford   Lesley   6:15 PM
  The Spring Games @ Hancock 3
Wed. 11 Alfred St.   Elms   9:00 AM
  @ North Collier Regional Park - Naples, FL
  Elms   Rockford   11:00 AM
  @ Naples, Fla.
  Bowdoin   Lesley   11:30 AM
  The Spring Games @ Legends Way 5
  Ithaca   Lesley   1:30 PM
  The Spring Games @ Legends Way 3
Thu. 12 Eureka   Dean   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Husson   Becker   12:30 PM
  Sleepy Hollow - Field 5 @ Leesburg, Fla.
  Dean   Wells   1:30 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Bay Path   Immaculata   1:30 PM
  @ Neutral
  Becker   Wash. & Jeff.   2:45 PM
  Sleepy Hollow - Field 5 @ Leesburg, Fla.
Fri. 13 Rowan   Becker   9:00 AM
  Hancock Complex Field 3 @ Clermont, Fla.
  Lesley   Rowan   11:15 AM
  The Spring Games @ Hancock 3
  Lesley   Manhattanville   1:45 PM
  The Spring Games @ Hancock 5
  Becker   Bates   1:45 PM
  Hancock Recreational Complex - Field 4 @ Clermont, Fla.
  Dean   Lycoming   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Dean   Penn College   5:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Sat. 14 New England Col.   Hunter   12:00 PM
  New England Col.   Hunter   2:00 PM
Sun. 15 New England Col.   SUNY Purchase   12:00 PM
  New England Col.   SUNY Purchase   2:00 PM
Tue. 17 Becker   Clark University   3:00 PM
  Lesley   Wentworth   3:30 PM
  Becker   Clark University   5:00 PM
  Lesley   Wentworth   5:30 PM
Wed. 18 Mitchell   Albertus Magnus   2:30 PM
  Anna Maria   Dean   3:00 PM
  Mitchell   Albertus Magnus   4:30 PM
  Anna Maria   Dean   5:00 PM
Thu. 19 Bay Path   Rivier   4:00 PM
  Bay Path   Rivier   6:00 PM
Sat. 21 Eastern Nazarene   Simmons   12:00 PM
  Northern Vermont-Lyndon   Dean   1:00 PM
  Eastern Nazarene   Simmons   2:00 PM
  Northern Vermont-Lyndon   Dean   3:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Elms   3:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Elms   5:00 PM
Sun. 22 Bay Path   SUNY Purchase   TBA
  Bay Path   SUNY Purchase   TBA
Mon. 23 Eastern Nazarene   Gordon   3:00 PM
  Eastern Nazarene   Gordon   5:00 PM
Tue. 24 Becker   Fitchburg St.   3:00 PM
  Brandeis   Eastern Nazarene   3:00 PM
  Rhode Island Col.   Mitchell   3:00 PM
  Westfield St.   Elms   3:00 PM
  Dean   Framingham St.   3:00 PM
  Becker   Fitchburg St.   5:00 PM
  Brandeis   Eastern Nazarene   5:00 PM
  Rhode Island Col.   Mitchell   5:00 PM
  Westfield St.   Elms   5:00 PM
  Dean   Framingham St.   5:00 PM
Wed. 25 Bay Path   MCLA   3:30 PM
  Bay Path   MCLA   5:30 PM
Thu. 26 Dean   Nichols   2:30 PM
  Eastern Nazarene   Wentworth   3:30 PM
  Becker   Suffolk   4:00 PM
  Dean   Nichols   4:30 PM
  Eastern Nazarene   Wentworth   5:30 PM
  Becker   Suffolk   6:00 PM
Sat. 28 Albertus Magnus   Elms   12:00 PM
  Nichols   Becker   12:00 PM
  New England Col.   Lasell   12:00 PM
  Fisher   Bay Path   1:00 PM
  Lesley   Regis (Mass.)   1:00 PM
  Norwich   Mitchell   1:00 PM
  Albertus Magnus   Elms   2:00 PM
  New England Col.   Lasell   2:00 PM
  Nichols   Becker   2:00 PM
  Fisher   Bay Path   3:00 PM
  Lesley   Regis (Mass.)   3:00 PM
  Norwich   Mitchell   3:00 PM
Sun. 29 Bay Path   Mass. Maritime   12:00 PM
  Regis (Mass.)   Elms   1:00 PM
  Bay Path   Mass. Maritime   2:00 PM
  Regis (Mass.)   Elms   3:00 PM
Tue. 31 Bay Path   Albertus Magnus   2:30 PM
  Lesley   Framingham St.   3:00 PM
  Lasell   Eastern Nazarene   3:00 PM
  Bay Path   Albertus Magnus   4:30 PM
  Lasell   Eastern Nazarene   5:00 PM
  Lesley   Framingham St.   5:00 PM
 
April
Wed. 1 New England Col.   Nichols   2:30 PM
  Coast Guard   Mitchell   3:00 PM
  Regis (Mass.)   Dean   3:00 PM
  Becker   Wentworth   3:30 PM
  New England Col.   Nichols   4:30 PM
  Coast Guard   Mitchell   5:00 PM
  Regis (Mass.)   Dean   5:00 PM
  Becker   Wentworth   5:30 PM
Thu. 2 Mass. Maritime   Becker   3:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Bay Path   3:00 PM
  St. Joseph (Conn.)   Bay Path   5:00 PM
  Mass. Maritime   Becker   5:00 PM
Fri. 3 Lesley *   Eastern Nazarene   TBA
  Lesley *   Eastern Nazarene   TBA
Sat. 4 Dean *   Elms   TBA
  Eastern Nazarene *   New England Col.   TBA
  Dean *   Elms   TBA
  Eastern Nazarene *   New England Col.   TBA
  Bay Path *   Lesley   12:00 PM
  Becker *   Mitchell   12:00 PM
  Becker *   Mitchell   2:00 PM
  Bay Path *   Lesley   2:00 PM
Sun. 5 Mitchell *   Dean   12:00 PM
  New England Col. *   Becker   12:00 PM
  Elms *   Bay Path   1:00 PM
  Mitchell *   Dean   2:00 PM
  New England Col. *   Becker   2:00 PM
  Elms *   Bay Path   3:00 PM
Tue. 7 Mitchell   Salve Regina   4:00 PM
  Suffolk   Lesley   5:00 PM
  Mitchell   Salve Regina   6:00 PM
  Suffolk   Lesley   7:00 PM
Wed. 8 Norwich   New England Col.   3:00 PM
  Elms   Nichols   3:00 PM
  Norwich   New England Col.   5:00 PM
  Elms   Nichols   5:00 PM
Thu. 9 Lesley   Mass.-Boston   3:00 PM
  Lesley   Mass.-Boston   5:00 PM
Fri. 10 Elms *   New England Col.   TBA
  Elms *   New England Col.   TBA
  Eastern Nazarene *   Mitchell   3:00 PM
  Bay Path *   Becker   3:00 PM
  Dean *   Lesley   4:00 PM
  Eastern Nazarene *   Mitchell   5:00 PM
  Bay Path *   Becker   5:00 PM
  Dean *   Lesley   6:00 PM
Tue. 14 Northern Vermont-Johnson   New England Col.   3:00 PM
  Mitchell   St. Joseph (Conn.)   3:00 PM
  Roger Williams   Eastern Nazarene   3:00 PM
  Northern Vermont-Johnson   New England Col.   5:00 PM
  Roger Williams   Eastern Nazarene   5:00 PM
  Mitchell   St. Joseph (Conn.)   5:00 PM
Wed. 15 Rivier   Dean   3:00 PM
  Pine Manor   Bay Path   3:00 PM
  Mitchell   Wesleyan (Conn.)   3:00 PM
  Pine Manor   Bay Path   5:00 PM
  Gordon   Lesley   5:00 PM
  Rivier   Dean   5:00 PM
  Mitchell   Wesleyan (Conn.)   5:00 PM
  Gordon   Lesley   7:00 PM
Thu. 16 Fisher   Elms   3:00 PM
  New England Col.   Framingham St.   3:00 PM
  Bay Path   Fitchburg St.   3:00 PM
  Fisher   Elms   5:00 PM
  New England Col.   Framingham St.   5:00 PM
  Bay Path   Fitchburg St.   5:00 PM
Fri. 17 Dean *   Eastern Nazarene   TBA
  Dean *   Eastern Nazarene   TBA
Sat. 18 Elms   Mitchell   12:00 PM
  Lesley *   Becker   12:00 PM
  New England Col. *   Dean   12:00 PM
  Eastern Nazarene *   Bay Path   1:00 PM
  New England Col. *   Dean   2:00 PM
  Lesley *   Becker   2:00 PM
  Elms   Mitchell   2:00 PM
  Eastern Nazarene *   Bay Path   3:00 PM
Sun. 19 Bay Path *   New England Col.   TBA
  Bay Path *   New England Col.   TBA
  Mitchell *   Lesley   12:00 PM
  Becker *   Elms   1:00 PM
  Mitchell *   Lesley   2:00 PM
  Becker *   Elms   3:00 PM
Wed. 22 Eastern Nazarene   Nichols   2:30 PM
  Worcester St.   Becker   3:00 PM
  Dean   Curry   3:00 PM
  Elms   Smith   3:30 PM
  Eastern Nazarene   Nichols   4:30 PM
  Dean   Curry   5:00 PM
  Worcester St.   Becker   5:00 PM
  Elms   Smith   5:30 PM
Thu. 23 Plymouth St.   Lesley   5:00 PM
  Plymouth St.   Lesley   7:00 PM
Sat. 25 Elms *   Eastern Nazarene   TBA
  Elms *   Eastern Nazarene   TBA
  Becker *   Dean   12:00 PM
  New England Col. *   Lesley   12:00 PM
  Bay Path *   Mitchell   12:00 PM
  Becker *   Dean   2:00 PM
  New England Col. *   Lesley   2:00 PM
  Bay Path *   Mitchell   2:00 PM
Sun. 26 Lesley *   Elms   TBA
  Lesley *   Elms   TBA
  Eastern Nazarene *   Becker   12:00 PM
  Mitchell *   New England Col.   12:00 PM
  Dean *   Bay Path   1:00 PM
  Mitchell *   New England Col.   2:00 PM
  Eastern Nazarene *   Becker   2:00 PM
  Dean *   Bay Path   3:00 PM
Tue. 28 Mitchell   TBA   TBA
Thu. 30 Mitchell   TBA   TBA
 
May
Sat. 2 Mitchell   TBA   TBA
Sun. 3 Mitchell   TBA   TBA
* Conference